Haber Detayı
08 Nisan 2021 - Perşembe 09:22
 
Çarman, Tüm esnaflarımızın sorunu aynı!
CHP Dulkadiroğlu ilçe başkanı avukat Mehmet Çarman, esnaf ziyaretlerini sürdürüyor.
SİYASET Haberi
Çarman, Tüm esnaflarımızın sorunu aynı!

Başkan Çarman ziyaretleri kapsamında İlçe yönetimiyle birlikte Çocuk Bahçesi civarı ve Uzunoluk Caddesinde esnaf ziyaretlerinde bulundu. Ziyarette CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun esnaflara yönelik 17 maddelik çözüm önerisini anlatıldı. 


Ziyaretle ilgili konuşan Mehmet Çarman, “Tüm esnaflarımızın sorunu aynı, Pandemi süresince açıklanan ama bir türlü alınamayan destek paketleri, ödenemeyen kira ve Bağkur/SSK primleri, vergi ödemeleri, her geçen gün artan hayat pahalılığına rağmen azalan gelirler.” Dedi.

 

İşte Kılıçdaroğlu’nun esnaflara yönelik 17 maddelik çözüm önerisi;


Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. Sicil affı çıkarılmalıdır.
Esnafımızın kullandığı krediler faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirmelidir.

 
Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır.
Esnafın sosyal güvenlik primleri işyerlerinin kapalı olduğu dönemde hazine tarafından karşılanmalıdır.  Esnafa salgın sürecinde haksız - infaz ceza yazılmamalıdır.


Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.  Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir. Küçük esnafımızın yanında çalışanların kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir. Kamu kurumları işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızından kira almamalıdır. Ertelen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olacağı getirilmelidir. Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.


Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır. Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir. Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP Dulkadiroğlu, CHP, Mehmet Çarman,
Yorumlar
Haber Yazılımı