Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 14:05
 
KMTSO Meclisi Mart Ayı Toplantısını Yaptı!
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclisi 29. Olağan Toplantısını yaptı. Toplantı, koronavirüs tedbirleri kapsamında fiziki mesafe kurallarına uygun şekilde Oda fuayesinde gerçekleştirildi. Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun toplantının onur konuğu oldu.
EKONOMİ Haberi
KMTSO Meclisi Mart Ayı Toplantısını Yaptı!

KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu’nun yanı sıra Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri katıldı. Toplantıda, Mart ayı faaliyetleri ve ekonomik gelişmelere ilişkin görüşmeler yapıldı.   

 

Toplantıda, KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, Meclis gündemini okuyarak oylanması gereken hususları Meclis üyelerinin onayına sundu. Daha sonra KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, son dönemde gerçekleştirilen çalışmalar ve ekonomik durum hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, yaptığı konuşmada Kahramanmaraş’ın öne çıkan sektörlerinin durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

 

Öksüz konuşmasında şu hususlara yer verdi: “Biliyorsunuz ilimizde iki sanayi kolu güçlü, bunların bir tanesi tekstil, tekstilin içinde de iplikte daha yoğun çalışıyoruz. Bir de çelik eşya sektörü ikinci sırada geliyor. Bu iki sektörün de çıkışı ihracata dayandığı için çok şükür o konuda şanslıyız. Son günlerde dünyada talep artışı nedeniyle sektörlerimiz pazar sıkıntısını ortadan kaldırdı. Bu süreçte bazı sektörler çok karlı çıktı. Bazı sektörler çok etkilendi. Özellikle turizm ve hizmet sektörü en fazla etkilenen sektörlerden sizin de malumunuz. Ama ihracata dayalı tesisler için bir pazar oluştu. Kahramanmaraşlı sanayicilerimiz oldukça yatırıma meyilli. İş dünyamızda yatırım heyecanı yeniden artırmış bulunuyor. Artık organize sanayi bölgesi harici yerlere yatırım yapmamalıyız. Özellikle bir kısım fabrikalarımız eskidi. Ama yeni makinaları kurmak için eski fabrikalar elverişli değil. Bu yatırımları bir organize sanayi bölgelerine toplamak çok önemli. Ama yatırım yaparken uzun dönemli düşünerek çok akılcı yatırımlar yapmalıyız. Teknolojiyi asla ihmal etmeyelim ve sanayimizi çeşitlendirelim.”

 

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu ise Mart ayı faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Balcıoğlu şöyle konuştu: “2020 yılı bizim için çok kötü geçmedi. Pandemide Nisan ve Mayıs ayında ihracatımızın düşmesine rağmen yılı 6 düşüşle tamamladık. Yatırım teşvik belgemizin artış oranı 1088. Türkiye’deki artış 43,5. Bu yatırım talebiyle burada bir kere daha söylemek istiyorum, övünerek söylediğimiz Türkiye’de yatırım teşviklerini 100 yatırıma dönüştüren tek iliz. Bunları da yatırıma dönüştürdüğümüzde Kahramanmaraş bir kat daha büyüyecek. Açılan şirket sayısı çoğalmış, kapanan şirket sayısı azalmış. 2019 Aralık ayında 144 bin olan istihdamımızı 2020 Aralık ayında 157 bine çıkarmışız, 9 artırmışız. 2021 yılında bir önceki yıla göre 23 oranında ihracatımızı artırdık.” 

 

Özel sektörün sorunlarını toparlayarak ilgili bakanlıklara ilettiklerinin altını çizen Balcıoğlu, “Bize aktarılan 102 problemlerimizi bakanlıklarımıza ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne aktardık. Bunlardan 65’i Meclis üyelerimizin talepleri doğrultusunda yasalaşmış, 37’si yasalaşmayı bekliyor. Pandemi sürecinde sağlık kurumlarımıza tulum ve bot desteğinde bulunduk, filyasyon ekiplerine araç desteğinde bulunduk. Vefa sosyal destek gruplarına ikaz yeleği, güvenlik yeleği desteğinde bulunduk, maske, sağlık kurumlarına test çubuğu ve benzeri malzemeler verdik.” diye konuştu. 

 

Tanıtım ve turizm hamlesi başlatmak istediklerini vurgulayan Balcıoğlu, “Geçen yıl dondurma ile başlayacaktık. Nisan ayında uluslararası dondurma festivalinde ama pandemiden dolayı olmadı. Sim sırmayı tanıttık, Ender Saraç’la tarhanamızı, paçamızı ve biberimizi tanıttık. Cüneyt Asan ve Adnan Şahin’le yöresel yemekler halkın mutfağı programında NTV’de çok ses getiren bir çalışma yaptık. Maraş Dondurması mahkeme kararı bizim lehimize sonuçlandı. Sonucu, yani süreci bekliyoruz. Süleymanlı Köyü’nde projemize başladık, bu köyde 13 kültür varlığı mevcut. Germanicia’da bir alanın tamamen turistlere açılacak bir hale getirilmesini üstlendik. 

 

Yatırım alanları ile ilgili bilgi veren Balcıoğlu, “Islah OSB çalışmalarımız devam ediyor. Bakanlık yetkilileri ile yerinde incelemeler yapıldı. Türkoğlu’ndaki çalışmalar tamamlanıyor. Türkoğlu OSB genişleme alanı için çalışmalarımız var. Yine Türkoğlu’nda Gıda İhtisas OSB kararı çıktı. Müteşebbis heyetini kuruyoruz.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KMTSO Meclisi Mart Ayı Toplantısı, KMTSO Meclisi, KMTSO
Yorumlar
Haber Yazılımı