Haber Detayı
11 Nisan 2021 - Pazar 17:03
 
Keten tohumu faydaları nelerdir?
Omega-3 açısından zengin keten tohumu nedir ve keten tohumu faydaları nelerdir? Keten tohumu nedir?
SAĞLIK Haberi
 Keten tohumu faydaları nelerdir?

Ketengiller familyasından keten cinsinin en yaygın türü olan keten tohumu, Haziran - Ağustos ayları arasında ipek gibi, mavimsi veya sarı renkli çiçekler açan bir bitkidir. Tohumları 40 - 45 yağ içerir. B12, K ve E vitamini açısından zengin olan keten tohumunda aynı zamanda lignanlar, antioksidanlar, lif, protein ve omega-3 gibi çoklu doymamış yağ asitleri bulunur. 

 

Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri içerir. Araştırmalar sonucunda bu yağ asitlerinin farklı kanser hücrelerinin büyümesini engellediği görülmüştür. Keten tohumu ayrıca içerdiği lignanlarla yeni kan damarları oluşmasını engelleyerek tümör büyümesini yavaşlatmaktadır.


Sağlıklı şekilde kilo vermeye yardımcı olur

 

Uzun süreli tokluk sağlayan keten tohumu aynı zamanda vücutta bulunan zararlı maddeleri de yok ediyor. İçinde bulunan yağlar sayesinde vücudumuzdaki zararlı yağları ortadan kaldırdığı gibi kilo vermede etkilidir.

 

Unutkanlığa iyi gelir

 

Keten yağı, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu için unutkanlık konusunda tedavi edici bir etkisi vardır.

 

Kabızlığı önler

 

Keten tohumu suda çözünmeyen bir besin olduğundan sindirim sistemimiz için iyi bir çözünmez lif kaynağıdır. Bağırsakta bulunan suyu emerek, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ama keten tohumunu az su ile tüketirseniz, kabızlığa neden olduğu gibi bağırsaklarınızın tıkanmasına da neden olur. Çok fazla keten tohumu ve keten tohumu yağı tüketmek de ishale neden olabilir. 


Güneş yanıklarına iyi gelir.

 

Keten tohumu yağı sivilce, rosacea ve egzama gibi iltihaplı cilt bölgelerini iyileştirir. Aynı zamanda, güneş yanıklarını da etkili bir şekilde tedavi eder.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Keten, tohumu, faydaları, nelerdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı