Haber Detayı
11 Nisan 2021 - Pazar 15:29
 
Saç Uzatan Bitkiler!
Saç Uzatan Bitkiler...
YAŞAM Haberi
Saç Uzatan Bitkiler!

1. Papatya

 

Birçok saç bakım ürününün içerisinde bulunan papatya, saçların uzamasını hızlandıran bitkilerin başında gelir. Saç sağlığına önemli katkılarda bulunan papatya, saç derisini enfeksiyonlara karşı koruyarak saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Saç kuruluğu, kepek ve kaşıntı gibi sorunlar, saç dökülmesine neden olarak saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını engeller.


Papatya bu tip sorunları ortadan kaldırarak saçın zarar görmesini önler. Papatya çayını duştan sonra saçınıza dökerek saç derinizin arınmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınızın parlaklık ve ışıltı kazandığını görebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise papatya yağıdır. Papatya yağını saçınızı normal şekilde şampuanladıktan sonra saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Masaj yaparak yağın saç derinize iyice işlemesini sağlayın ve daha sonra durulayın.


2. Biberiye

 

Saç sağlığına önemli katkılarda bulunan biberiye, saç bakımında en çok tercih edilen bitkilerin başında gelmektedir. Birçok saç bakım ürününün içeriğinde yer alan biberiye, saçları güçlendirerek sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saç köklerini canlandıran biberiyeyi yemeklerinize katarak da bu özelliklerinden faydalanabilirsiniz.
Biberiyeyi yemeklerde kullanmanın yanı sıra çeşitli yöntemlerle saç bakım kürleri hazırlayabilirsiniz. Bir miktar biberiye yaprağını suda kaynatın ve daha sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra yaprakları süzün ve elde ettiğiniz suyla saçınızı yıkayın. Ancak hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin öncelikle ciltlerinin küçük bir bölümünde test etmelerini öneririz.


3. Sinameki Otu

 

Antibakteriyel özelliğe sahip olan sinameki otu, saç derisinin arınmasını ve nefes almasını sağlar. Saç köklerinin canlanmasını sağlayan sinameki otu, içeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde saçları besleyerek sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Ancak saç renginizin açılmasını istemiyorsanız sinameki otu kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Saç rengini bir iki ton açtığı bilinen sinameki otu, buna bağlı olarak saç renginde değişikliğe neden olur.


1 tutam sinameki otunu bir fincan suya atın ve kaynatın. Su kaynadıktan sonra ocaktan alın ve ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra süzün ve içine 1 adet Bemiks ampül kırın. Son olarak 2 çay kaşığı tatlı badem yağı ekledikten sonra iyice karıştırın ve elde ettiğiniz kürü saç diplerinize masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkayınız.


4. Entele Otu

 

Adını nadir duyduğumuz entele otu, saç uzatma konusunda oldukça etkili bir bitkidir. İçeriğindeki B vitamini sayesinde saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan entele otu, saç köklerini uyararak canlandırır ve saçların uzamasını hızlandırır.


10 gr entele otunu bir miktar su ile kaynatın ve süzün. Süzdükten sonra ılımaya bırakın. Daha sonra içerisine 2 adet küçük şişe badem yağı ve 3 adet Bepanthen ampülü kırın. İyice karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.


5. Argan Yağı

 

Saç bakımında önemli bir yere sahip olan argan yağına birçok kozmetik ürünün içeriğinde rastlamak mümkün. Son zamanların en popüler bitkisel yağlarından biri olan argan yağı, saç sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Saç derisini besleyen ve nemlendiren argan yağı, aynı zamanda saç derisinin kurumasına bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmelerinin de önüne geçer. Saç derisinin kurumasıyla birlikte koparak dökülme, saçların güçsüzleşmesi ve zayıflaması gibi sorunlar ortaya çıkar. Argan yağı saç ve saç derisini derinlemesine nemlendirerek saçın daha çok güçlenmesini sağlar.


Sıvı altın olarak nitelendirilen argan yağını düzenli olarak kullanarak saçlarınızın nemlenmesini, beslenmesini ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Argan yağı, saç dökülmelerini azaltır ve saçların kökten uca güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle kırılmaya bağlı saç dökülmelerine karşı oldukça etkili olan argan yağı, saç kırıklarını önemli oranda azaltır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu sayfa içeriğiyle ilgili kelime tanımlamayabilirsiniz. Ör. ismail, haber, ismail haberi,
Yorumlar
Haber Yazılımı