Haber Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 18:47
 
Türkiye'de yer alan bazı buz pistleri!
Hiç buz pateni ile kaydınız mı? Kaymadıysanız bile en azından TRT'nin buz pateni yarışmalarından nasıl güzel bir şey olduğuna aşinayızdır. Peri gibi ışıldayan bir çift buzun üstünde süzülür durur.
Mekanlar Haberi
Türkiye'de yer alan bazı buz pistleri!

İnsan özenmiyor değil ve bence herkes hayatında bir kere de olsa denemeli. Sadece ileriye doğru gidebilmek bile çok büyük keyif veriyor. Benden söylemesi.

 

Buz pistleri sadece artistik buz pateni için değil, hokey ve sürat buz patenleri için de kullanılıyor. Belki farkında değiliz ama aslında Türkiye'de birçok buz pateni pisti bulunuyor. Bu salonlara gelip, bir çift buz pateni kiralayarak bu sporu deneyimleyebilir ve keyfine varabilirsiniz. Belki listedeki buz pateni pistlerinden biri size çok yakındır. İşte size denemek için bir fırsat.

 

1 - Erzurum Curling Arena

 

Dairesel bir taşı buz üzerinde kaydırarak hedefin merkezine vurmaya çalışılan oyuna curling (körling) deniyor. Aynı zamanda olimpik bir takım oyunudur. Körling oynan buz pistlerinde buz pateni de yapabilirsiniz. Türkiye'nin tek körling pisti ise Erzurum'dadır ve olimpik ölçülere sahiptir.

 

2 - Aşık Veysel Buz Pisti

 

İzmir'de bulunan Aşık Veysel Buz Pisti Türkiye'nin en büyük pistlerinden biri olarak geçiyor. Tribünleri ile birlikte buz hokeyi için uygun pistlerden biri. Burada buz pateni deneyimini yaşayabilirsiniz.

 

3 - Anatolium

 

Bursa'nın Anatolium Alışveriş Merkezi'nde bulunan bu buz pisti özellikle buz patenine yeni başlayanların rahatlıkla kullanabileceği bir yapıya sahip. Alışverişten sıkılanlar kendilerine buz pateni arası verebilirler. Pek de güzel olur.

 

4 - Silivrikapı Buz Pisti

 

İstanbul, Fatih'te bulunan Silivrikapı Buz Pisti, bir adet 200 seyircili ve bir adet 900 seyircili iki ayrı alana sahip. Burası biraz daha abonelik sistemi ile işliyor. Daha profesyonel olarak buz pateni ile ilgileniyorsanız bu pisti tercih edebilirsiniz.

 

5 - Belpa Buz Pateni Sarayı

 

Türkiye'nin ilk olimpik buz pateni pisti olan Belpa Buz Pateni Sarayı, Ankara Bahçelievler'de konumlanıyor. 1989 yılında inşa edilmiş ve bin kişilik seyirci kapasitesi ile hizmet veriyor. Kendisini buz pateninde bir sonraki aşamaya taşımak isteyenler buraya gelip dersler de alabilir.

 

6 - Kurtuluş Buz Pisti

 

Ankara'nın Kurtuluş Parkı içinde bulunan bu buz pisti, çok uzun zamandır buz pateni sevenlere ev sahipliği yapıyor. 80'li yıllarda açılanKurtuluş Buz Pisti, Türkiye'nin ilk buz pateni pistleri arasında yer alıyor.

 

7 - Buzluk Buz Pisti

 

İstanbul, Yeni Sahra'daki Optimum Alışveriş Merkezi içinde bulunuyor. Yeni başlayanlar burayı tercih edebilirler ve burada verilen derslere de katılabilirler.

 

8 - Acity Outlet

 

Ankara Acity Alışveriş Merkezi içinde konumlanıyor. Diğerlerine göre daha küçük boyutta. Denemek için veya sadece eğlenmek amaçlı burayı tercih edebilirsiniz. Burası da öğrenmek isteyenlere çeşitli dersler veriyor.

 

9 - Palandöken Buz Pisti

 

2008 yılından beri hizmet veren Palandöken Buz Pisti, aslında olimpik yarışmalar için kullanılıyor. Ayrıca 2000 seyirci kapasitesine sahip. Ama yine de bazı zamanlar diğer insanlar da gelip burayı kullanabiliyor. Üniversitelerarası kış olimpiyatlarında bu pist kullanılmıştı.

 

10 – Icessporto

 

İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Metrocity içinde konumlanıyor. Pisti sık kullanmak istiyorsanız buraya abone olabilirsiniz. Buz pateni keyfinden sonra ayrıca karnınızı yine burada doyurabilirsiniz; içinde restoranı da mevcut.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, buz pateni, buz pistleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı